074-769-15-63

נכה שהוכר על ידי משרד ביטחון זכאי לזכויות כלכליות משמעותיות ביותר לעיתים משמעותה פיצוי כספי  186,472חד פעמי נכבד [עד סך של  נכות] ולעיתים גם קצבה -19%₪ ל  יהיה 100%כאשר נכה ביוער של זכאי לקיצבה בסיסית חודשית של  ₪  וכן לתוספות בסכומים 6,390עד של אלפי ₪ נוספים לכל חודש, בהתאם למצבו האישי של הנכה [גיל, מצב משפחתי, הצורך בעזרת הזולת, רכב רפואי, ניידות, נצרכים, השכלה ועוד].

למעשה, אפילו נכות, יכולה 10% בשיעור נמוכה יחסית לזכות את הנפגע בפיצוי משמעותי  כמענק חד -₪49,299מאוד של  כ פעמי.   זכויותיהם של נכי משרד הביטחון -  אותם אלו שנפגעו בעת ועקב שירותם הצבאי  - מוסדרים ומעוגנים בחוק מסורבל ומורכב הידוע כחוק הנכים  1959 (תגמולים ושיקום), תשי"ט-  [נוסח משולב] (להלן: "החוק"). ברם, כדי לחסות בצל הוראות החוק  יש לעמוד במספר תנאים. 

1 התנאי ראשון  - הקבוע בסעיף לחוק מגדיר את זהות הנפגע המוכר  על פי החוק:  ) חייל 2)חייל המשרת בשירות סדיר 1 ) חייל בשירות 3 בשירות מילואים )חייל שירות 4) חייל משוחרר 3קבע ) עובד השב"כ 5 במשמר הגבול ) סוהרים. 7) שוטרים 6והמוסד במאמר מוסגר נציין כי קיימת אפשרות נוספת להכרה של משרד הביטחון בפגיעה באזרחים – במקרה של 'נפגעי פעולות איבה', חלילה, אך המדובר בסוגיה נפרדת שלא נתייחס אליה עתה.   

בכל אופן, חשוב לציין כי החוק שולל כפל תשלום על אותה חבלה ו/או פגיעה. לכן, אם הנכה הגיש תביעה כפולה הן לקבלת תגמולים מביטוח לאומי והן תביעה למשרד הביטחון והוכר על ידי שניהם, יהיה עליו לבחור קבלת הקצבה רק מגורם אחד. 

לכל אחד מהמקורות יתרונות וחסרונות לדוגמא חוק הנכים מעניק זכויות רחבות לבני המשפחה מדרגה ראשונה, ולפיכך רצוי בטרם הגשת התביעות למקד את הצרכים של הנכה.

התנאי השני – הגשת התביעה במועד: יש חשיבות רבה להגשת התביעה בלוח הזמנים הקבוע בחוק וטרם חלוף התיישנות. בניגוד לתביעות נזיקין "רגילות" שמתיישנות  שנים, במסגרת תביעה מול 7בחלוף קצין התגמולים על הנפגע להגיש התביעה תוך שלוש שנים ממועד השחרור מהשירות. רבים  הזכאים "שנרדמו" על זכויותיהם ונדחו רק בגלל איחור בהגשת התביעה. 
 
בכל מקרה, מומלץ שלא להתמהמה מידי עם הגשת התביעה שכן עלולים להיות נזקים ראיתים שיקשו על הגשת התביעה ו/או ניהולה. עם זאת, גם אם "פספסתם" אסור להתייאש שכן הואיל ומטרת החוק חברתית  - במקרים מסוימים וחריגים יוכל קצין התגמולים להאריך את תקופת התיישנות.   אם עברנו את שתי המשוכות הקודמות נותרה המשוכה המשמעותית והקשה: עצם ההכרה בפגיעה וקביעת אחוזי נכות המזכים הפיצוי.

לשם "הכרה" צריך התובע להוכיח שני תנאים מצטברים: שהחבלה או המחלה התרחשו בזמן השירות הצבאי. שהחבלה או המחלה התרחשו עקב השירות הצבאי. התנאי הראשון בדרך כלל קל להוכחה. במקרים מסוימים גם חיילים שנפגעו במהלך חופשה הוכרו כנכים. התנאי השני של הוכחת הקשר שבין הפגיעה לשירות הצבאי הוא בדרך כלל הקשה יותר להוכחה ומהווה, ברבים מהמקרים, את סלע המחלוקת למול קצין התגמולים.

המחלוקת מתגברת בעיקר סביב אותן פגיעות שנגרמות במהלך השירות הצבאי כתוצאה ממחלות המכונות "מחלות מקננות" מחלות "שדגרו" קודם השירות אך התפרצותן באה לידי ביטוי רק בעת השירות. הדוגמא המובהקת למחלות כאלו הן מחלות הנפש השונות שמתפרצות דווקא בעת השירות הצבאי.

באופן כללי – לצורך הכרה במצבים כאלו יידרש הנפגע להוכיח כי התרחש "אירוע משמעותי" במהלך השירות  שהחיש את פרוץ המחלה. לאחר ה"הכרה" על ידי משרד הביטחון יהיה צורך לעבור ועדה רפואית לקביעת אחוזי הנכות של הנפגע ואשר על פיהם תיקבע זכאותו לפיצוי חד פעמי ו/או לקצבה ולסכומי הפיצויים. גם ההליך מול הועדות הרפואיות עצמן אינו פשוט ולעיתים יש צורך "להילחם" ולהתעקש כדי לקבל את אחוזי הנכות הראויים. יעוץ, ליווי והבנה נכונה של התחום יסייעו רבות להצלחה בתהליך.       

יש לכם שאלה לעוד יניב גבע או לצוות משרדו? מעוניינים שנתייחס לסוגיות משפטיות ספציפיות בכתובת הבאות? אתם מוזמנים להתקשר למשרדנו או לשלוח אלינו פנייה ונדאג שתקבלו מענה מהיר ואיכותי. אם השאלה תהיה מספיק מעניינת ורלוונטית גם לקוראים נוספים גם נדע להתייחס אליה באחת הכתבות הבאות שלנו. 
 

נכות והכרה על ידי
משרד הביטחון

 

נכות והכרה על ידי משרד הביטחון

 


יניב גבע ושות'

משרד עורכי דין

טלפון: 074-769-15-63

מייל: hadar@glaw.co.il

פקס: 08-9477120

סניף רחובות (ראשי)
רחוב אופנייהר 5, פארק המדע, רחובות 76701


משרדים

סניף יבנה
רחוב הגולן 24, יבנה 8150428

צור קשר


לפרטים וקביעת פגישה ראשונית 
מלאו את הטופס ונחזור אליכם:

יניב גבע ושות'

משרד עורכי דין

צור קשר

סניף רחובות (ראשי)
רחוב אופנייהר 5, פארק המדע, רחובות 76701

סניף יבנה
רחוב הגולן 24, יבנה 8150428

משרדים

פקס: 08-9477120

לפרטים וקביעת פגישה ראשונית מלאו את הטופס ונחזור אליכם: