074-769-15-63

הכתבה הזו בשבילכם. בימים האחרונים פנו אלינו לקוחות רבים שקבלו דרישות לתשלום היטלי פיתוח (תיעול, סלילה, שצ"פ) בהיקפים עצומים של מיליוני שקלים לתשלום בתוך  ימים.   30 החברות, רובן פועלות באזור התעשייה הצפוני של העיר הופתעו לקבל דרישות תשלום אלו ובקשו מאתנו להיחלץ מיידית לעזרתם לאור הזמן הקצר שעומד לרשותן לבחון את הנושא.

חברות רבות לא לקחו בחשבון במסגרת התוכנית העסקית שלהם הוצאה כל כך גבוהה וכעת נדרשים להתמודד עם בעיה שאם לא תטופל בצורה מהירה, נכונה ומקצועית יכולה להוביל להפסדי עתק לא הכרחיים.

אם גם אתם קבלתם דרישה לתשלום היטלי פיתוח בהחלט יש מה לעשות. והרבה! הגם שמדובר באחד הנושאים המורכבים שמערב חוקים ותקנות עירוניות ייחודיות ושמאים ומדידות והרבה כאבי ראש זו אינה גזירה משמיים שלא ניתן להתמודד איתה, אולם עליכם להיוועץ, מהר ככל הניתן עם עורכי דין הבקיאים בתחום, מכירים את הגורמים המטפלים ומודעים לרגישויות שלעיתים מתלוות להתנהלות מול העיריה במישורים שונים. משרדנו מתמחה בהפחתת חיובים לעיתים עד כדי ביטולם. למה עליכם לשים לב, ממה חשוב להיזהר ואיך מתמודדים? קבלו מספר טיפים: 

לא כל שטח / נכס הוא בר חיוב. יש מקום לבחון ולתקוף את אופן סיווג הנכס על ידי הרשות המקומית, דבר שישליך באופן ישיר על עצם החיוב ו/או תעריף החיוב. תתפלאו אך לא כל נכס המסווג על הרשות "כמבנה" הוא באמת "מבנה" שבגינו ניתן להטיל חיוב.

בדקו שלא שולמו כבר היטלי פיתוח על הנכס. נשמע כמו טענה מוזרה, שכן אם ההיטל בגין השטח הספציפי כבר שולם אין שום סיבה לדרישה הנוכחית. תתפלאו. במקרים רבים תגלו שכבר שולמו היטל הפיתוח בגין תא השטח הספציפי, אם בזמן קבלת היתר בניה ואם במסגרת תשלומים קודמים לרשות המקומית ו/ או למנהל מקרקעי ישראל בעת רכישת קרקע.
 
בדקו אילו עבודות פיתוח בוצעו אשר משרתים את הנכס ובגינם קיבלתם את דרישת החיוב. יש נטייה לשכוח שהיטל פיתוח נועד לממן עבודות פיתוח והקמה של תשתיות. לא כל עבודת פיתוח של העיריה מקנה זכות לחיוב בעלי המקרקעין הסמוכים. מועד החיוב ומועד התשלום – אם מדובר בדרישת חיוב עבור תשתית שהוקמה וקיימת שנים רבות שמעולם לא נדרשה אל תמהרו לשלם.

בדקו היטב האם אין למשל התיישנות, שיהוי, או התרשלות למשל מצד הרשות. האם  אין חיובי ריביות ואו הצמדות מופרזים. הפסיקה כבר צמצמה / ביטלה חיובים שהוטלו על בעלי נכסים מסיבות שכאלו.

תשלום תחת מחאה – אם אתם סבורים שהחיוב בעייתי אולם אתם זקוקים להיתר או אישור הרשות בדחיפות. עליכם לדעת שבאפשרותכם לשלם את ההיטל תחת מחאה. המשמעות היא השארת פתח להשמיע טענותיכם לגבי גבה או עצם הטלת ההיטל. תשלום ללא מחאה עשוי לסגור בפניכם את הדלת לחלוטין.

חוקי העזר העירוניים – לכל רשות חוקי עזר משלה. זוהי האסמכתא החוקית לדרישת ההיטל. יש לבדוק היטב את חוקי העזר הנוכחיים והקודמים (אם עודכנו), ההחרגות והתנאים להטלת ההיטל כמו גם תעריפי ההיטל והריביות שהוטלו בגינו.  # גם כשכבר מגיעים להסדר תשלום שמקובל עליכם מול העיריה, עליכם לוודא שהוא כולל גם התייחסות לדרישות עתידיות והסדרה שלהם.

הדבר האחרון שאתם רוצים הוא למצוא את עצמכם משלמים ומקבלים מיד דרישה חדשה בגין היטלים שלא כללתם בהסכם. 

חשוב לזכור, מצד אחד לא למהר לשלם כל דרישה שהונחה לפתחכם ללא בחינה מעמיקה ויסודית של מרכיבי הדרישה עם מומחים בתחום, מנגד, פעלו מהר ובהחלטיות ואל תזניחו או תזלזלו בטיפול בנושא.   
 

היטלי הפיתוח

 

קבלתם דרישה לתשלום היטלי פיתוח?

 


יניב גבע ושות'

משרד עורכי דין

טלפון: 074-769-15-63

מייל: hadar@glaw.co.il

פקס: 08-9477120

סניף רחובות (ראשי)
רחוב אופנייהר 5, פארק המדע, רחובות 76701


משרדים

סניף יבנה
רחוב הגולן 24, יבנה 8150428

צור קשר


לפרטים וקביעת פגישה ראשונית 
מלאו את הטופס ונחזור אליכם:

יניב גבע ושות'

משרד עורכי דין

צור קשר

סניף רחובות (ראשי)
רחוב אופנייהר 5, פארק המדע, רחובות 76701

סניף יבנה
רחוב הגולן 24, יבנה 8150428

משרדים

פקס: 08-9477120

לפרטים וקביעת פגישה ראשונית מלאו את הטופס ונחזור אליכם: