074-769-15-63

הגישה הבסיסית אומרת שמי שעומד בפני איבוד פרנסתו חשוב שידע מהן הסיבות שמובילות לרצון לפטרו, על מנת שיוכל לספק הסבר ראוי ככל הניתן למעבידו ובכך אולי יוכל לשנות מרוע הגזירה. החובה לערוך שימוע החלה בחברות ציבוריות וממשלתיות וחלחלה גם למגזר הפרטי , כל שלמעשה כיום כמעט כל מעסיק, בין אם הוא אדם פרטי או בין אם הוא חברה פרטית או ציבורית, מחוייב לערוך לעובד שימוע. כאשר מדובר בעסק קטן או חברה עם מס' עובדים מצומצם לעיתים רשמיות הליכי השימוע נראית מנותקת ולא קשורה לאופי והתנהלות מקום העבודה ויש להתייעץ עם עו"ד מומחה בעניין כדי להימנע מפגיעה בזכויות או הליכים מיותרים. 

בית הדין הארצי לעבודה חזר ופסק, כי פיטורים שנעשו ללא שימוע או ללא שימוע נאות, נוגדים את כללי הצדק הטבעי ולכן אינם פיטורים כדין. במידה והעובד טוען לאי תקינות הליך הפיטורין, הרי שקיימות דרכים חוקיות לתקוף את החלטת הפיטורין ולנסות ולהפוך את רוע הגזירה. אחת הדרכים לכך היא בדרך של הגשת צו מניעה לבית הדין לעבודה שימנע מהמעסיק לפטר את העובד, כאשר כל מקרה נבחן לגופו. להליך השימוע רשאי העובד להתייצב בלויווי נציג מטעמו לרבות עו"ד, וזאת כדי לאפשר לעובד למצות את מלוא זכות הטיעון שלו.

זכות השימוע כזכות יסוד: פסיקה ענפה ורבה התייחסה לעניין חובת השימוע, ובמקרה שהמעביד מחליט לסיים תקופת העסקת עובדו, חלה עליו החובה לערוך שימוע טרם החלטתו לעשות כן. בתי הדין קבעו פעם אחר פעם כי החובה לקיים שימוע הינה זכות יסוד הקנויה לעובד במסגרת יחסי העבודה בינו לבין מעסיקו והיא נובעת מכללי הצדק הטבעי, מחובת תום הלב וכן מהיחסים המיוחדים בין עובד למעבידו הדורשים הגינות, שהיא למעלה מחובת תום הלב.

זכות השימוע קיימת גם במקרה של שינוי תנאי עבודה: עוד נפסק כי בכל מקרה של כוונה לשנות את תנאי עבודתו של עובד באופן חד צדדי, יש לאפשר לעובד לומר את דברו וגם במקרה זה קיימת חובת שימוע. שימוע שלא למראית עין: הליך השימוע חייב להיות כנה ואמיתי ולא כדי לצאת ידי חובה. על המעסיק לערוך את השימוע "בנפש חפצה ובלב קולט ולא מן השפה לחוץ" וכן עליו לנמק את החלטתו לאחר ששמע את טענות העובד במידה והחליט לפטרו.
 
המלצות לדרכי פעולה: בסיכומו של דבר, אין כל ספק שהליך השימוע חשוב שייעשה בדרך מסודרת, בהגינות, בתום לב וניקיון כפיים מבלי שיקום חשש כי השימוע נערך למראית עין בלבד וכי נתקבלה כבר ההחלטה לפטר בטרם נערך שימוע.

למשרדנו פונים מעסיקים רבים שמקלים ראש או אינם מודעים לאופן ומשמעות תקינות הליך הפיטורין ובכך יוצרים בעיות שניתן היה למנוע מלכתחילה.  לכן למעסיקים חשוב לומר, כי פיטורי עובד צריכים להיעשות לאחר מחשבה וברגישות. לעיתים הליך שימוע לא תקין שאינו מכבד את העובד יכול לעורר אמוציות רבות ולפתוח תיבת פנדורה אשר תוביל לדיון משפטי רחב יותר (ולעיתים מיותר לחלוטין) אשר יגרום למעסיק ולעובד בזבוז מיותר של משאבים זמן ואנרגיות. חשוב ביותר להיוועץ עם עו"ד בטרם קבלת החלטות וזאת כדי להימנע מטעויות לא הכרחיות.  גם העובד צריך לזכור ששוק העבודה משתנה, מתגמש ושמותר למעסיק להחליט על סיום העסקתו. קל מאוד להיפגע ולקבל החלטות שלעיתים אינן משרתות את העובד לטווח הארוך.

חשוב להיות קשוב להסברים ולנסות להחליט האם יש בדברי המעסיק הגיון והצדקה. כללי בסיס למעסיק בטרם עריכת שימוע לעובד: על המעסיק להוציא לעובד זימון בכתב לשימוע. על הזימון לשימוע להיקבע בתוך זמן סביר מיום המסירה (רצוי שהשימוע  שעות לפחות ממועד 48יקבע כמסירת הזימון) . יש לפרט בזימון לשימוע את תאריך הוצאת המכתב, תאריך השימוע, מקום עריכת השימוע ובפני מי יערך.

במסגרת הזימון לשימוע יש לפרט את הסיבות בגינן שוקל המעסיק האם להמשיך להעסיק את העובד או לאו. ככל ויש למעסיק מסמכים הקשורים לטענותיו כנגד העובד עליו להעבירם לעובד בטרם ייערך השימוע וזאת על מנת לאפשר לעובד להיערך בהתאם לשימוע ואולי כך יוכל לשכנע את המעסיק לא לפטרו. במהלך השימוע יש לבצע רישום פרוטוקול ובו עיקרי טענות המעסיק ותשובות העובד לכל טענה. בסיום השימוע על המעסיק למסור לעובד העתק מהפרוטוקול. ככל והעובד סבור כי הפרוטוקול אינו משקף נאמנה את ההליך עליו להודיע על כך למעסיק.

המידע המוצג באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. 
 

שימוע לקראת פיטורין

 

שימוע לקראת פיטורין

 


יניב גבע ושות'

משרד עורכי דין

טלפון: 074-769-15-63

מייל: hadar@glaw.co.il

פקס: 08-9477120

סניף רחובות (ראשי)
רחוב אופנייהר 5, פארק המדע, רחובות 76701


משרדים

סניף יבנה
רחוב הגולן 24, יבנה 8150428

צור קשר


לפרטים וקביעת פגישה ראשונית 
מלאו את הטופס ונחזור אליכם:

יניב גבע ושות'

משרד עורכי דין

צור קשר

סניף רחובות (ראשי)
רחוב אופנייהר 5, פארק המדע, רחובות 76701

סניף יבנה
רחוב הגולן 24, יבנה 8150428

משרדים

פקס: 08-9477120

לפרטים וקביעת פגישה ראשונית מלאו את הטופס ונחזור אליכם: